Kto stavia najviac kancelarií v Bratislave?

​​Nové či staré, v rámci hlavného mesta dnes môžeme nájsť viac než 1,63 milióna metrov štvorcových kancelárií.

July 12, 2017

Pri porovnaní s ďalšími metropolami nášho regiónu (stredná a východná Európa) by sa Bratislava umiestnila na piatom mieste za prvou Varšavou, druhou Budapešťou, treťou Prahou a štvrtou Bukurešťou.

„Dnes už podstatne saturovaný bratislavský trh by mal počas najbližších dvoch rokov absorbovať približne 250 000 m2 novej plochy. Keď to porovnáme s päťročným bratislavským priemerom, vidíme takmer trojnásobný nárast,“ hodnotí Dalibor Surový, Vedúci oddelenia kancelárskych nehnuteľností JLL Slovensko.

Vďaka tomu, že väčšina rozostavaných projektov je sústredená najmä do centre mesta, obvod Bratislava I je momentálne lokalitou s najrozsiahlejšou výstavbou kancelárií v hlavnom meste.

Dvaja developeri postavia viac než polovicu

V súčasnej dobe sa v Bratislave nachádza v rôznych fázach výstavby takmer 250 tisíc m2 nových kancelárskych priestorov s plánovaným dokončením v rokoch 2017 až 2020. Z toho by malo byť cca 53 tisíc m2 dokončených do konca tohto roka.

Najaktívnejším developerom* je slovenská spoločnosť J&T Real Estate, ktorá má aktuálne vo výstavbe 86 tisíc m2 v rámci štyroch kancelárskych projektov, a to Westend Plazza na bratislavskej Patrónke (33 000 m2), Panorama 2 (25 000 m2) a Panorama 3 v druhom BA obvode - Ružinove (21 000 m2) a zvyšná časť projektu Zuckermandel (7 000 m2) v blízkosti projektu River park tiež od developera J&T RE.

Druhým v poradí je slovenský developer HB Reavis, ktorý aktuálne začína s výstavbou kancelárskej veže Nivy Tower (31 000 m2) patriacej do komplexného projektu prestavby hlavnej autobusovej stanice v Bratislave - Stanica Nivy. Ďalším projektom, na ktorom HB Reavis aktuálne pracuje je Twin City Tower, ktorá v roku 2018 do Ružinova prinesie vyše 33 tisíc m2 nových kancelárii.

Títo dvaja najaktívnejší hráči kumulatívne zabezpečia cca 151 tisíc m2 novej modernej plochy, čo predstavuje viac než polovicu celkového objemu plochy vo výstavbe.

Pomyselné tretie miesto patrí realitnej odnožy UniCredit banky – UCTAM. Tá v roku 2016 odkúpila budovu bývalého BBC 4, ktorá aktuálne prechádza kompletnou rekonštrukcou do najvyššieho kancelárskeho štandardu (20 000 m2). Štvrtým v poradí je spoločnosť S-Immo AG s projektom Einsteinova Business Center, ktoré prinesie cca 19 000 m2. 

Prečo sa toľko stavia?

„Takáto výrazná aktivita výstavby nových administratívnych projektov v Bratislave je poháňaná jednak pozitívnym ekonomickým sentimentom a rovnako „apetítom“ firiem po lepšom a kvalitnejšom pracovnom prostredí. Na druhej strane, i napriek stabilnému ekonomického rastu, môže byť obsadzovanie nových priestorov pre týchto aktívnych hráčov o niečo náročnejšie, keďže viaceré renomované spoločnosti v Bratislave už svoje sídlo zmenili,“ dopĺňa Dalibor Surový.

„Honorable mentions“

Popri vyššie uvedených developeroch, ktorí do veľkej miery prispievajú do budovania moderných kancelárskych komplexov v slovenskom hlavnom meste, v zozname máme zopár ďalších spoločností, ktoré dodávajú metrážov menšie avšak z pohľadu trhu a lokalít dôležité a často strategické projekty - Corwin Capital, Middlecap, Grafobal Group a ďalšie.