Investori vložili do slovenských komerčných nehnuteľností takmer 500 miliónov Eur.

Prvý polrok 2018 zaznamenal obdobný objem realitných investícií ako celý rok 2017.

August 02, 2018

V prvom polroku 2018 dosiahol objem investícií do komerčných nehnuteľností na Slovensku takmer 500 milión Eur, čo predstavuje objem porovnateľný s celkovým objemom minulého roka na úrovni 535 miliónov Eur a historicky rekordným objemom 850 miliónov Eur v roku 2016.

„Je to výsledok viacerých stredne veľkých investičných obchodov, ktoré sa zrealizovali na prelome rokov. Rovnako prispela zvýšená likvidita a silná investičná aktivita, ktorú na slovenskom realitnom trhu pozorujeme v posledných kvartáloch," hovorí Rudolf Nemec z oddelenia investičného poradenstva JLL.

  • Doposiaľ sme v roku 2018 boli svedkami 17-tich investičných transakcií predovšetkým v retailovom sektore , ktorý so 45%-tným podielom na celkovom objeme nasledovali kancelárske nehnuteľnosti. Tie priniesli najvyšší počet transakcií a na celkovom objeme sa podielali 35%-tami. Sektor priemyselných nehnuteľností tentokrát zaostal (10%) a priniesol len jednu významnejšiu investíciu, čo je dôsledkom nedostatku investičných príležitostí a silnej aktivity za posledné tri roky. Žiaden z uskutočnených obchodov v prvom polroku 2018 nebol súčasťou portfólia.
  • Maloobchodné nehnuteľnosti, čiže nákupné centrá, zažívajú silný záujem investorov, ktorí sa nepozerajú len po prvotriednych centrách ale rovnako po menších retailových schémach, ktorých ponuka začína byť limitovaná.  Venujú mu pozornosť predovšetkým investori špecializovaní na retail. Začiatkom roka si svoj trhový podiel navýšil rumunsko-poľsko-juhoafrický investor NEPI Rockcastle akvizíciou prémiového nákupného centra Mlyny v Nitre, ktoré predával pôvodný lokálny developer. Ďalšou významnou retailovou transakciou bol predaj projektu City Aréna v Trnave Vladimíra Póra, ktorý kúpil  slovenský privátny investor.
  • Na bratislavskom kancelárskom trhu sme zaznamenali silnú aktivitu a záujem od rýchlo sa etablujúceho stredoeurópskeho investora Wood & Company, ktorý v druhom kvartáli získal od TriGranitu 27 000 metrov štvorcový Lakeside Park s hlavným nájomcom AT&T a rovnako Aupark Tower (33 000 m2) od Heitmanu, v ktorom sídli aj známa slovenská IT firma ESET.
  • Priemyselné nehnuteľnosti boli po minulé roky najviac "zaneprázdneným" sektorom, avšak v tomto polroku boli relatívne neaktívne a priniesli  len jednu väčšiu transakciu, kedy REICO kúpovalo Dubnica Park – 90 000 m2 priemyselnej a logistickej plochy v blízkosti diaľnice D1 na západnom Slovensku.

„Očakávame, že druhá polovica roka prinesie na slovenský investičný trh ďalších 300 až 330 miliónov Eur, a to v kancelárskom a priemyselnom sektore. Rekord z roku 2016 môže byť pokorený v prípade, že sa v tomto roku stihne podpis jednej či dvoch veľkých transakcií, no už teraz môžeme s určitosťou povedať, že celkový počet transakcií bude vyšší než po minulé roky," hovorí Nemec.

Na Slovensku nakupujú predovšetkým investori z regiónu strednej a východnej Európy a zo Slovenska. Zaujímajú ich „core" aktíva v prvotriednych lokalitách alebo produkty so zvýšenou pridanou hodnotou a vyššou výnosnosťou. Tých je však obmedzené množstvo a preto vidíme, že čoraz viac peňazí smeruje do slovenských regiónov. Trend, ktorý začal pri maloobchodných a priemyselných nehnuteľnostiach sa teraz postupne presúva aj do kancelárií.

„Je pozitívne sledovať, že Slovensko je na takýto dopyt pripravené a v súčasnosti dokáže investorom ponúknuť niekoľko výborných príležitostí. V kombinácii s konkurenčne nastavenými očakávaniami predávajúcich (v porovnaní s ostatnými krajinami CEE), veríme, že investori dokážu nájsť ten správny produkt práve na Slovensku," uzatvára Nemec.

Úroveň výnosov prvotriednych nehnuteľností sa ku Q2 2018 na Slovensku nachádzal na úrovni 5,25% pre nákupné centrá, 6% pre kancelárie, 7% pre retailové sklady, 7% pre nákupné ulice a rovnako 7% pre priemyselné a logistické nehnuteľnosti. Pri hotelových aktívach na úrovni 7,25%.

Takmer 5,93 miliárd Eur preinvestovaných v nehnuteľnostiach v prvom polroku 2018 predstavuje nárast o cca 6,3% oproti rovnakému obdobiu minulého roka (H1 2017 – 5,58 miliárd Eur). Poľský trh zabezpečil viac než polovicu (54%), nasledovala ho Česká republika (18%), Maďarsko (8%), Slovensko (8%), krajiny Balkánu resp. juhozápadnej Európy(8%) a Rumunsko (3%).