5 udalostí, ktoré hýbali trhom priemyselných a logistických nehnuteľností v roku 2017

Na konci roka 2017 bola plocha výrobných a skladových priestorov na Slovensku na úrovni 2,13 mil. m2.

February 14, 2018

Aktuálne je vo výstavbe takmer 184 100 m2, z čoho až 126 600 m2 smeruje na západné Slovensko, a to v rámci parkov CTPark Nitra (14 800 m2), CTPark Trnava (37 000 m2), PNK Sereď (11 800 m2) a Prologis Park Nitra (63 000 m2). ​

„Aj v tomto roku očakávame markantný nárast novej plochy. Do konca roka je naplánované dokončenie približne 250 000 m2,“ hovorí Samuel Šporka, Vedúci oddelenia priemyselných nehnuteľností JLL Slovensko.

Najaktívnejší developeri

Najaktívnejším developerom, pokiaľ ide o výstavbu nových priemyselných nehnuteľností je momentálne (ku koncu Q4 2017) holandský developer CTP, ktorý stavia vo všetkých parkoch portfólia s výnimkou CTP Voderady. Naprieč slovenskom má aktuálne vo výstavbe približne 85 000 m2. Druhým v poradí je developer Prologis, ktorý v  Senci a Nitre pridá približne 73 000 m2. Na pomyselnom treťom mieste sa nachádza Goodman s rozostavanými 15 000 m2 v Senec Logistics Centre. 

Objem transakcií

Vo štvrtom kvartáli dosiahol objem uzatvorených transakcií hodnotu 87 000 m2. Nové zmluvy a obnovenia zmlúv si tento objem podelili na polovicu (51% v prospech nových zmlúv a 49% predstavovali renegociácie). Medzi najvýznamnejšie transakcie kvartálu patrilo obnovenie nájomnej zmluvy spoločnosťou C&A o výmere 20 000 m2 v logistickom parku v Novom Meste nad Váhom vlastneného firmou Arete, či nové prenájmi dodávateľov automobilového priemyslu v Prologis parkoch Bratislava (12 000 m2) a Nitra (7 000 m2).

5 udalostí roka 2017

„Atraktivitu priemyselných a logistických nehnuteľností u nás minulý rok bez pochýb potvrdil príchod až štyroch nových investorov. Ich akvizície sa týkali predovšetkým prvotriednych logistických nehnuteľností situovaných na západnom Slovensku ,“ hodnotí Šporka.

Predaj Logistického parku Galanta-Gáň, ktorý developer Prologis predal CNIC, bol výmerou aj investičným objemom historicky najväčšou logistickou nehnuteľnosťou, aká bola kedy v regióne strednej a východnej Európy zobchodovaná (240 000 m2).

Ďalšou signifikantnou udalosťou bolo otvorenie centra Amazon v Seredi (60 000 m2) a jeho následná akvizícia novým investorom - spoločnosťou GLL, ktorá pre Slovensko stanovila nový cenový benchmark. Medzi významné transakcie roka patril aj predaj LogCenter Nové Mesto, ktoré pri nákupe portfólia získal investor CIC (China Investment Corporation) a predaj logistického parku Karimpol v Senci spoločnosti Palmira.

Minulý rok smerovali investície aj na východ a za jednu z významných udalostí považujeme príchod japonskej spoločnosti MINEBEA MITSUMI, ktorá v prvej polovici roka odštartovala výstavbu svojej najväčšej európskej fabriky o výmere približne 20 000 m2. 

Nový nastupujúci trend prímestských skladov, kedy aj kľúčoví hrači na trhu, developeri ako CTP, Goodman, P3, či Prologis nielen zvažujú „sťahovanie“ na okraj veľkých miest ale aktívne hľadajú vhodné pozemky na odkúpenie. 

„Dôvodom tohto približovania sa centru miest je zefektívnenie prepravy a rozvozu tovarov konečným odberateľom. Rovnako je to príprava do budúcnosti, kedy budú na tzv. „last mile delivery“ stále viac a viac využívané autá s alternatívnym pohonom (napríklad elektormobily), ktoré majú obmedzený rádius dojazdu,“ hovorí Šporka.

Západný región sa aj naďalej teší veľkým investíciam, a suverénne potvrdzuje čoraz významnejšie postavenie v rámci Európy ako strategický logistický uzol paneurópskeho významu. „Len na západnom Slovensku je v súčasnosti pripravených na výstavbu alebo v povoľovacom procese ďalších 400 000 m2,“ dodáva Šporka.