Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Novinky

Bratislava

Záujem o developerské pozemky neustále narastá.


Rekordný dopyt, ktorý v uplynulých mesiacoch sledujeme na trhu rezidenčných nehnuteľností, generovaný predovšetkým nízkymi úrokovými sadzbami bánk, výrazne pomáha rezidenčným developerom predávať ich súčasné projekty a v pozitívnom zmysle ovplyvňuje stavebné aktivity v tomto sektore. Sledujeme návrat predkrízového trendu predaja bytov "z papiera", čo logicky generuje zvýšený záujem developerov o akvizíciu nových pozemkov.

Hlavné mesto aj naďalej predstavuje najväčšie lákadlo. Len za posledný rok sa na trhu novostavieb v Bratislave predalo vyše 4 000 bytov a podobný počet je aktuálne vo výstavbe alebo v štádiách pred výstavbou. Krajské mestá ako Trnava, Žilina, Košice zažívajú taktiež nemalý nárast v počte bytov i v počte spustených projektov.

 Jana Machová, Senior Konzultant oddelenia akvizície pozemkov JLL, hovori: "Pozemky s efektívne navrhnutým projektom vo fáze územného rozhodnutia alebo stavebného povolenia sú dnes najvyhľadávanejším produktom. Posilňuje to aktuálny trend, ktorý praje predaju bytov, a z ktorého sa developeri snažia vyťažiť. Často tak sledujeme, že o jeden pozemok má záujem päť rôznych subjektov."

Vzhľadom na fakt, že momentálne je na trhu nedostatok takýchto „ideálnych" pozemkov, developeri si svoje portfólia rozširujú aj o pozemky bez povolení, avšak vždy v súlade s územným plánom – ide najmä o spoločnosti, ktoré uvažujú v dlhodobejších horizontoch.

Po čom sa dnes na trhu pozerajú developeri?

Vo všeobecnosti sa stretávame s dvomi druhmi dopytov v rámci segmentu rezidenčných pozemkov. Buď ide o etablovaných developerov s bohatým apetítom po 100 a viac bytových projektoch– tých je obmedzený počet a centrom ich záujmu je projekt so stavebným povolením, prípadne s územným rozhodnutím. Pomerne aktívna je  aj skupina menších trhových hráčov so záujmom o 20 až 50 bytové projekty a tiež projekty na výstavbu rodinných domov. Ide o zmes stavebných firiem a lokálnych developerských spoločností pôsobiacich prevažne v regionálnych centrách.

Je potrebné dodať, že regióny sa začinajú čoraz viac dostávať do hľadáčika aj väčších developerských spoločností, viď Penta a Cresco v Košiciach, či Lucron Development v Trnave.

Zvýšený dopyt po pozemkoch aj v metropole východu.

„Za posledný rok pribudla na trh necelá tisícka nových bytov, čo predstavuje približne 50% z celkovej ponuky novostavieb v Košiciach," hovorí Ján Bošácky, Senior Analytik prieskumu trhu JLL.

Potvdzuje to aj vstup bratislavského developera Cresco, ktorý do centra Košíc, prinesie na 7-árovom prime rezidenčnom pozemku približne 150 nových bytov a približne 2 000 m2 retailovej plochy.

„Pre úspešnú realizáciu projektu v centre mesta, ktorý navyše vyžaduje citlivé zakomponovanie historickej pamiatky nachádzajúcej sa na pozemku,  je nutná synergia medzi stavebným úradom, pamiatkovým úradom a developerom, hovorí Jana Machová zo spoločnosti JLL, ktorá pre spol. Cresco sprostredkovala kúpu pozemku, „Je veľmi pozitívne vidieť fungujúcu spoluprácu medzi spomenutými zložkami, pretože v konečnom dôsledku budú z nového developmentu ťažiť všetky strany – obyvatelia mesta kvalitným bývaním a revitalizáciou dlho chátrajúceho miesta a rovnako mesto ako také, keďže každým dobrým projektom získava na svojej kredibilite."