Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Novinky

Bratislava

Objem investičných transakcií v strednej a východnej Európe dosiahol v prvom štvrťroku  úroveň 1,4 miliárd eur.

Česká republika predstihla v objeme dokončených transakcií Poľsko. Slovensko späť na investičnej mape Európy.


​​​​Podľa predbežných odhadov JLL dosahuje celkový objem investičných transakcií do komerčných nehnuteľností, uzatvorených v prvom štvrťroku v regióne strednej a východnej Európy, úroveň 1,44 miliárd eur. Česká republika zaznamenala transakcie za 731 mil. eur, Poľsko za 458 mil. eur a tretím v poradí je Rumunsko s transakciami za 140 mil. eur.​ 

Lídrovi regiónu - českému investičnému trhu v prvom štvrťroku dominoval maloobchodný sektor. Najväčšie transakcie zahŕňali predaj pražského nákupného centra Palladium spoločnosti Union Investment či portfólio 72 regionálnych maloobchodných jednotiek, ktoré Atrium predalo spoločnosti Peakside. Pri ďalšej transakcii JLL asistovala AIG Lincoln pri predaji Campus Square v Brne spoločnosti CBREGI. 

Najväčšie transakcie Q1 2015

Jednou z najväčších transakcií prvého štvrťroku v regióne CEE čo do objemu a plochy bola akvizícia logistického portfólia spoločnosti P3 od spoločnosti CA Immobilien Anlagen AG. Priemyselné plochy o rozlohe 467 000 m2 a ďalších 165 hektárov investičných pozemkov sa nachádza prevažne v Bukurešti v Rumunsku a v Blonie a Piotrków Trybunalski v Poľsku. JLL v transakcii zastupovala logistického špecialistu P3.

Dobré trhové podmienky rovnako aj záujem investorov o nehnuteľnosti v regióne strednej a východnej Európy sa viditeľne odrážajú v počte prebiehajúcich rokovaní. JLL, ako líder v oblasti strategického investičného poradenstva v regióne CEE, má v tejto chvíli mandát na prebiehajúce transakcie v objeme viac než 5,4 miliárd eur v celom regióne strednej, východnej a južnej Európy. 

Slovensko s dobrými vyhliadkami

„Aj keď sme na Slovensku v prvom kvartáli investičnú transakciu nezaznamenali, vyhliadky sú pozitívne a prebiehajúce rokovania medzi súčasnými vlastníkmi a investormi sú v pokročilom štádiu pri viacerých projektoch. Aktivita investorov a ich zvýšený záujem jednoznačne umiestňuje Slovensko na investičnú mapu Európy aj v roku 2015,“ dodáva Rudolf Nemec, Analytik investičného oddelenia JLL.