Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Novinky

Bratislava

Slovenský priemyselný a logistický trh v roku 2014


Trh sa rozrástol o 80 000 m2

V roku 2014 bolo na slovenskom priemyselnom a logistickom trhu dodaných približne  80 000 m2 novej plochy. Oproti minulému roku evidujeme nárast o cca 33 %. Aktuálne sa na  Slovensku nachádza takmer 1,3 mil. m2 priemyselnej a logistickej plochy, ktorá je rozdelená medzi cca 26 parkov vlastnených developerskymi spoločnosťami a fondami. Navyše okrem developerských objektov, na Slovensku evidujeme  približne 1,25 mil m2 priemyselných priestorov, ktoré sú vlastnené súkromným sektorom (podľa databáz JLL).

Lídrom je Prologis

Jednoznačným lídrom v ponuke logistických priestorov na Slovensku je spoločnosť Prologis, ktorá aktuálne ponúka takmer 480 000 m2 modernej skladovej plochy. Druhou v poradí je spoločnosť P3 Logistic Parks s plochou približne 151 000 m2 a prvú trojku uzatvára slovenský developer HB Reavis s takmer 120 000 m2.

30% - tný nárast objemu transakcií oproti roku 2013

Zatiaľ čo v roku 2013 bolo na trhu zoobchodovaných približne 235 000 m2 skladovej a priemyselnej plochy, v tomto roku boli hráči na trhu aktívnejší a na konci roka 2014 evidujeme zhruba 333 000 m2 uskutočnených obchodov, čo predstavuje rozdiel takmer 100 000 m2.

Tento rok taktiež priniesol jednu z historicky najväčších logistických transakcií na slovenskom trhu. V novembri podpísal svetový potravinový reťazec Tesco predĺženie nájomných zmlúv v dvoch Prologis parkoch (Galanta a Senec) s celkovou rozlohou 126 000 m2. Doposiaľ najväčšou transakciou na slovenskom logistickom trhu bola opätovne transakcia Tesca s Prologisom z roku 2008, kedy na základe nových nájomných zmlúv Prologis v Galante postavil składy na mieru o rozlohe viac než 86 000 m2. V spomínanom parku sa uskutočnila aj tretia najväčšia transakcia – spoločnosť DHL si v minulom roku predĺžila prenájom logistických priestorov o rozlohe cca 58 000 m2.  

Investície

Pri investíciách do priemyselných nehnuteľností rok 2014 zaostal za minulým, a to dosť podstatne. Zatiaľ čo v roku 2013 bolo v priemyselných nehnuteľnostiach preinvestovaných cca 77 mil. eur, v tomto roku to bolo len 9 mil. eur  v rámci jednej transakcie - Prologis v rámci veľkého nákupu 23 logistických budov v CEE regióne kúpil od spoločnosti Heitman dve logistické haly (Senec Distribution Park).

​Predikcie na rok 2015

I naďalej môžeme očakávať silný konkurenčný boj, a to najmä v bratislavskom kraji, či už o nových alebo existujúcich nájomcov.  Hlavnými argumentami budú opäť – výška základného nájomného, nájomné prázdniny a dôraz na znižovanie servisných poplatkov.

„Je pozitívne, že sme za posledných 12 mesiacov zaregistrovali stúpajúci záujem o Žilinu a východné Slovensko, ktoré najmä vďaka možnosti štátnych dotácií posilnilo svoju pozíciu na mape nových investorov," hovorí Martin Stratov, vedúci oddelenia priemyselných nehnuteľností JLL. „Príkladom je Immopark Košice, ktorý nedávno oznámil podpis zmluvy významného investora," dodáva Stratov.

Predpokladáme, že sever Slovenska (Žilinský kraj) bude v budúcom roku zaujímavý pre investorov, predovšetkým vďaka automobilovému priemyslu. Svedčí o tom aj ohlásený development spoločnosti CTP v blízkosti automobilky KIA, o ktorý už prejavili záujem viaceré spoločnosti. Kľúčovým sektorom zostáva automobilový priemysel, vďaka ktorému na Slovensku expanduje viacero firiem.