Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Novinky

Bratislava

Priebežné výsledky za 3. kvartál držia CEE región na ceste za rekordným objemom investícií v roku 2014


​​​​​​​Medzinárodná poradenská spoločnosť JLL prináša priebežný sumár investičných transakcií uskutočnených doposiaľ v roku 2014 (Q1 – Q3) na komerčných trhoch regiónu strednej a východnej Európy (CEE). 

Počas letných mesiacov sme v regióne zaznamenali výraznú investičnú aktivitu a len samotný tretí kvartál priniesol transakcie v celkovom objeme prevyšujúcom hranicu 1,5 mld. eur. Toto číslo posúva aktuálny objem investícií v celom CEE regióne na úroveň 4,5 mld. eur . Už teraz ide o objem vyšší ako celoročný objem investícií v roku 2012 a o 1,5 mld. eur nižší ako v roku 2013.

Miroslav Barnáš, vedúci oddelenia investičného poradenstva JLL Slovensko, hovorí: "Nárast investičnej aktivity sme zaznamenali aj u nás na Slovensku, kde k tretiemu kvartálu pozorujeme o 40% väčší objem transakcií ako v celom predošlom roku. Predpokladáme, že na konci roka bude tento rozdiel ešte markatnejší."

Počas tretieho kvartálu boli na Slovensku uzatvorené 2 veľké investičné transakcie. Spoločnosť Prologis v rámci rozširovania svojho európskeho portfólia kúpila od firmy Heitman (popri Zeran Parku v Poľsku a logistickému parku Rudná v Prahe) priemyselnú halu v Senci. Druhou transakciou bol predaj multifunkčného komplexu Eurovea developerskou spoločnosťou Ballymore.

Slovensko začína ťažiť a posilňovať svoje sebavedomie na európskej scéne aj vďaka tomu, že typické kapitálové trhy CEE regiónu ako Poľsko a Česko, začínajú byť čím ďalej tým viac prehriate.

Pri pohľade na objem transakcií, ktoré sú aktuálne v pokročilom štádiu rokovaní predpokladáme, že na konci tohto roka sa objem investícií v celom CEE regióne môže pohybovať na úrovni 6 – 7 mld. eur. V prípade, že sa tak stane, rok 2014 prinesie najvyššiu úroveň investícií od  začiatku veľkej hospodárskej krízy a tretiu najvyššiu za posledných 12 rokov.

Poľsko s podielom 42% zostáva aj naďalej lídrom regiónu. Druhým v poradí je Česko (23%),  nasleduje Rumusko, Maďarsko a Slovensko, ktoré preukazujú zdravú úroveň investičnej aktivity. Prvé transakcie sme počas tretieho kvartálu zaznamenali v Bulharsku a Chorvátsku.​