Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Novinky

Bratislava

Bratislavský rezidenčný trh s novostavbami v prvom polroku 2012


Detailný prieskum medzinárodnej spoločnosti Jones Lang LaSalle ukázal vo vývoji dopytu po bratislavských novostavbách zaujímavú skutočnosť. Dopyt po obľúbených 1 a 2 izbových bytoch klesol, naopak výrazne sa zvýšil dopyt po 1 a pol izbových bytoch. Kupujúci teda preferujú zlatú strednú cestu.
Pri detailnejšom pohľade na hlavné mesto, v prvej polovici tohto roka v Bratislave štandardne prevládal predaj 2 izbových bytov. Paradoxom však je, že dopyt po týchto ako aj po 1 a 3 izbových bytoch výrazne klesol, naopak značne stúpol dopyt po 1 a pol izbových bytoch. Dôvodom tohto zvyšeného dopytu je efektivita vnútorného priestoru, čím sa dáva priestor bytom s menšími celkovými výmerami.

Za posledných 6 mesiacov sa priemerná cena ponúkaných bytov pohybuje na úrovni, 1, 678 eur za m2 bez DPH, kde sa v porovnaní s minulým polrokom jedná o minimálny pokles. Výraznejšie padla priemerná cena predaných bytov, ktorá je dnes na úrovni menej ako 1,600 eur za m2 bez DPH. Tento výrazny pokles je zapríčinený práve poklesom cien na m2 vačších - 2 izbových bytov, ktorých celková cena je podobná bytom rovnakého typu ale s menšou výmerou.

Mária Krásnohorská, konzultantka rezidenčného oddelenia Jones Lang LaSalle na Slovensku, hovorí: "V súčasnosti majú developeri plánujúci výstavbu nového projektu značnú výhodu. Ak výstavbe predchádza dôkladná analýza trhu a projekt sa nastaví od začiatku dobre, stáva sa tak vysoko konkurencieschopný voči starým projektom. Staré projekty častokrát bojujú napríklad s obrovskými výmerami bytov na malý počet miestností."​