Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Novinky

Bratislava

Trh priemyselných nehnuteľností v 1. kvartáli 2014


​​Celková plocha priemyselných a logistických priestorov v prvom kvartáli 2014 dosiahla úroveň 1,229,811 m². V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, je zmena len minimálna. 

Čo sa stavebnej činnosti týka, aktívne boli v tomto období dve developerske spoločnosti: PointPark Properties úspešne dokončil výstavbu druhej haly (6,000 m²) v logistickom parku v Žiline (v súčasnosti voľných 3,600 m² na prenájom). Ďalší developer, firma Prologis podpísala kontrakt na prenájom a výstavbu haly s výmerou 13,900 m² pre spoločnosť Tomra Sorting. Pôjde o halu na mieru podľa presných špecifikácií klienta – výstavba začala v prvom kvartáli s plánovaným dokončením v treťom kvartáli tohto roka.

Pomer medzi novopodpísanými kontraktmi a renegociáciami bol nasledovný – 6,000 m² pre novopodpísaných klientov a 9,160 m² pre renegociácie. Z celkového počtu podpísaných nájomných zmlúv boli všetky uzavreté v Senci, čiže v širšom bratislavskom okolí. 

Napriek nie veľmi pozitívnemu začiatku roka, záujem a dopyt zo strany potenciálnych nájomcov môže narastať najmä vďaka ohlásenej výstavbe v Senci a Lozorne, ktorá odštartovala čiastočne na základe už zazmluvnených nájomcov a čiastočne na špekulatívnej báze.

V roku 2013 zaznamenal bratislavský kraj jeden z najsilnejších začiatkov roka – 82,000 m² novej plochy z toho 29,000 m² patrilo novopodpísaným nájomným kontraktom. 

Martin Stratov, vedúci oddelenia prenájmu priemyselných nehnuteľností JLL, hovorí: “Medziročne síce evidujeme pokles zhruba o 80% z celkového objemu podpísaných zmlúv, avšak už začiatok druhého kvartálu naznačuje, že čísla sa budú zlepšovať. Predpokladáme, že rok 2014 dopadne číselne rovnako ak nie lepšie ako predchadzajúci rok. V rámci celého Slovenska monitorujeme viacej dopytov ako minulý rok. ”

„Nájomcovia, ktorí sú pred vypršaním nájomnej zmluvy v tomto roku, uprednostia cestu renegociácie, predovšetkým kvôli nedostatku existujúcich alternatív na presťahovanie. Na druhej strane, agresívna cenová stratégia niektorých developerov môže znamenať novú výstavbu pre klientov, ktorých zaujme výhodnejšia cena a tým pádom možnosť ušetrenia nákladov. Určite bude zaujímavé sledovať, či táto stratégia prinúti aj ostatných developerov znížiť ceny nájmov v okolí Bratislavy,” dodáva Stratov.