Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Novinky

Bratislava

Slovenský investičný trh zaznamenal výborný začiatok roka

Slovenský investičný trh v roku 2013 ožíva, v prvom polroku dosiahol objem investícií úroveň 97 mil. eur


​Po značne obmedzenej investičnej aktivite v roku 2012 kedy bolo na Slovensku preinvestovaných niečo cez 20 mil. eur, v prvom polroku tohto roka zaznamenáva slovenský investičný trh výrazné oživenie. Celkový objem zrealizovaných investícií do nehnuteľností sa za prvých šesť mesiacov dostal na úroveň 97 mil. eur

V prvom polroku 2013 boli na Slovensku uzatvorené 3 transakcie. Výrazným spôsobom prispela transakcia z portfólia spoločnosti HB Reavis - konkrétne odpredaj časti kancelárskeho komplexu Apollo Business Center II spoločnosti Generali PPF (Česká Pojisťovna). Investičný fond Heitman odpredal súkromnému investorovi retailový projekt Aquario Shopping Centre v Nových Zámkoch, naopak Realitný fond Tatra Asset Management získal logisticko-výrobný areál KraussMaffei v Sučanoch pri Martine.

Známky oživenia slovenského investičného trhu dokumentuje nielen počet dokončených transakcií ale rovnako počet transakcií v príprave. Jednou z nich je už oficiálne oznámený predaj nákupného centra Aupark investičnej skupine New Europe Property Investors (NEPI).

Najviac atraktívnym zostáva kancelársky sektor (A trieda), regionálne retailové projekty a vybrané priemyselné budovy, ktoré sú súčasťou nových logistických parkov.

"Je dobré vidieť, že sa investičný apetít okrem stabilných trhov ako je Poľsko a Česká republika vracia aj na Slovensko. Už dlhšie pozorujeme zvýšenú aktivitu na strane ponuky, a to nielen u lokálnych firiem. Cenové očakávania predávajúcich sa dostávajú na úroveň akceptovateľnú dopytom po investíciii do nehnuteľnosti na Slovensku, a to je dobré a pozitívne pre ďalšiu aktivitu na trhu," uvádza Miroslav Barnáš, konateľ pobočky Jones Lang LaSalle na Slovensku a vedúci oddelenia investičného poradenstva.

V rámci regiónu strednej a východnej Európy sa Slovensko zaradzuje na štvrté miesto za prvým Poľskom s investíciami na úrovni 970 mil. eur, druhou Českou Republikou (400 mil. eur) a tretím Maďarskom (170 mi. eur).

Medziročný nárast objemu investícii v regióne strednej a východnej Európy vzrástol o 38% v celkovej hodnote takmer 1,74 mld. eur. Poľsko zotrváva na pozícii lídra regiónu s podielom cca 56%, nasleduje  Česká republika s podielam 23%, Maďarsko (10%), Slovensko (6%) a Rumunsko (4%). Naopak Bulharsko, Chorvátsko a Srbsko zatiaľ v roku 2013 nezaznamenali žiadnu investičnú aktivitu.